Detektoros szótár
All Metal:
Minden fémre ugyanúgy fog jelezni a gépünk. Általában All Metal módban mélyebbre lát a gépünk viszont hátránya, hogy mindenre ugyanolyan hanggal fog jelezni, így maximum a kijelző ID számával tudjuk megkülönböztetni a talált tárgy anyagát, de ezt sem minden modellen.
Audio response:
Jelfelerősítés az XP Deus gépeken. A mélyen fekvő tárgyak hangjelzéseit felerősíti, hogy jobban halljuk, észleljük, ugyanis minél mélyebben van egy tárgy, annál kisebb, halványabb jelet fogunk kapni tőle. Vigyázni kell azonban, mert a fals jeleket is erősíti.
DD tekercs:
A detektor fejben kettő ugyanolyan tekercs van egymás mellett. Előnye a jó mélység és szelektálás. Hátránya, hogy általában jóval drágább, mint a koncentrikus tekercs.
Elektromos interferencia:
Azok a külső elektromos zavarok összefoglaló neve, amelyek gátolják a detektorok tökéletes működését. Ilyenkor lehetőségünk van, hogy csökkentünk a gépünk érzékenységét, Ground Balance-ot, vagy növeljük a működési frekvenciát, esetleg igyekszünk minél távolabb kerülni a zavaró elektromos jeltől.
FBS technológia:
Kifejezetten a Minelab detektorokra jellemző (E-Track, Safari). Lényege, hogy a detektor nem egy működési frekvencián dolgozik 1 és 100 Khz. között 28 frekvencián egyszerre. Nagy előnye, hogy kis- és nagyméretű tárgyakra egyaránt tökéletesen használható. Hátránya viszont, hogy nem szabad sietni vele, időt kell hagyni, hogy a detektor megfelelően át tudja pásztázni a területet. Ez gyakorlatban annyit jelent, hogy ugyanannyi idő alatt egyazon terület 3/4-ét tudjuk átnézni vele, mint egy 1 frekvenciás géppel.
Fe3O4:
Így jelölik több gépen a vasoxid szennyeződés mértékét a talajban. Minél nagyobb ez az érték, annál jobban emelnünk kell a Ground Balance-ot.
Gain:
Több detektoron, főleg aranykeresőkön így jelölik az érzékenységet. Tehát a Sensitivity helyett ezzel állítjuk érzékenyebbre vagy csökkentjük az érzékenységet a detektoron. Minelab gépeknél pedig a jelfelerősítést jelenti, tehát a mélyen fekvő tárgyak hangjelzését erősíti fel ez a beállítás.
Ground Balance (GB):
Az egyik legfontosabb beállítás a detektorokon. Ezzel tudjuk a föld ásványosságához hozzáállítani a gépünket. Minél jobban megemeljük az értéket, annál jobban szűri a talajban lévő ásványokat és szennyeződéseket. Kevésbé ad fals hangokat, és tisztábban jelzi a „jó” hangot, viszont ez esetben a behatolási mélység kisebb, mint egy alacsonyra állított Ground értéknél. Alacsony Ground értéknél viszont számolnunk kell több fals hanggal (melyek értelmezéséhez némi gyakorlat szükséges), ugyanakkor nagyobb az érzékelési mélység. Fontos megtanulni a Ground Balance kiegyensúlyozott használatát!
Módjai:
Pumpáló: A tekerccsel pumpáló mozgást végzünk a talaj felett, miközben a detektor automatikusan beállítja a megfelelő értéket. Hátránya, hogy csak a tárcsa méretének megfelelő területen végzett mérésből kalkulálja ki az értéket. Javasolt a területen történő újabb mérés, ha a talajban változást érzékelünk.
Követő: A detektor folyamatosan állítja be a számára megfelelő értéket. Hátránya, hogy lassú, illetve lelassítja a detektorozást.
Manuális: Mi állítjuk be a kívánt mértéket az alapján, amit hallunk. Hátránya, hogy nem feltétlenül halljuk meg a legalacsonyabb értéket.
Ground Grab:
Ground Balance elnevezése a Fisher és Teknetics gépeken.
Iron volume:
A vastárgyakra adott hangjelzés erősségét tudjuk ezzel beállítani. Ha az értéke nulla, akkor a vasra nem fogunk hangjelet kapni.
Koncentrikus tekercs:
Olyan detektor keresőfej, amiben kettő – egy kisebb és egy nagyobb – tekercs helyezkedik el úgy, hogy az egyik a vevő, a másik az adó. Előnye az ára, mert jóval olcsóbb, mint a DD tekercs. Hátránya viszont, hogy az érzékelési mélység kb. 30-40 %-kal kisebb, mint a DD tekercs esetében.
Motion or non motion mode:
A detektor tekercs mozgatása során, ha azt fém fölé visszük, akkor ad hangot. Motion módú detektoroknál kizárólag mozgatás során keletkezik hang, míg non motion módnál akkor is van hang, ha a tekercs a talált fém fölött, álló helyzetben van. Non motion módban készültek a régebbi detektor típusok, manapság azonban már nem nagyon használják.
Multi frekvenciás gépek:
Az ilyen gépek több frekvencián (2-3…28) működnek.
Noise:
Különböző interferenciák okozta zajszűrés, ami például a Minelab gépeken automatikusan, gombnyomásra történik, és a legcsendesebb csatornán működik tovább a gép.
Notch szűrő:
Egy fajta diszkriminációt jelent. Minden tárgynak van egy ID száma amit a detektor hozzá köt. Ezt a számot lehet kiiktatni a detektoron úgy, hogy a megelőző és utána következő tartományokat egyaránt jelezze. Ez akkor nagy segítség ha a terület egy fajta anyaggal szennyezett mivel ezt láthatatlanná tudjuk tenni a detektor számára. Nagy különbség a Seletivítás/Diszkrimináció és Notch szűrő között, hogy a Diszkrimináció jelzése teljesen megszűnik a beállított érték alatti tartományban.
Numerical Depth Indicator:
A talált tárgy földben lévő mélységét jelzi a kijelzőn általában egy 1-től 4-ig vagy 5-ig tartó skálán.
Pinpointer:
A pontos meghatározáshoz egy segítség, hol található a tárgy a földben a keresőfej alatt. A másik típusa a külön kapható kézi pinpointer, ami ugyanezt a célt szolgálja, hogy gyorsabban kevesebb ásással megtaláljuk a jelzett tárgyat.
PI rendszer:
Általában ipari detektoroknál, mélykeresőknél és aranyrög keresőknél használják a pulzus indukciós működési elvet. Jó mélység jellemzi, de szinte nulla a szelektivitása az ilyen detektoroknak. Rendkívül bizonytalanul tudja megkülönböztetni a fémeket.
Reactivity/Recovery:
Helyreállási idő. Miután a detektor érzékel egy jelet, visszaáll az alap értékre. Ez a visszaállási idő a reaktivitási idő. Lehet gyors és lassú is, és kizárólag a Deus és némelyik Minelab fémkeresőnél állítható az értéke. Minél nagyobb ez az érték, gépünk annál jobban megkülönbözteti a szorosan egymás mellett lévő tárgyakat, így még a vassal, salakkal szennyezett területen is nagyon jó találati arányt fog produkálni még akkor is, ha a Reaktivitás magasra állításával csökken az érzékelési mélység. Alacsony reaktivitási értékkel viszont csak a vas hangot fogjuk tudni jól értelmezni, mivel a közelében lévő, pl. bronz tárgy hangját, jelzését el fogja nyomni a vas. Igyekezzünk tehát minél előbb megtanulni és kitapasztalni, hogy mi a megfelelő értéke a Reaktivitásnak.
Általánosan az alábbiak alkalmazhatók:
- Normál terület: 1 react. / 1 silencer
- Erősen szennyezett terület: 2 vagy 3 react. / 2 silencer
- Tiszta terület: 0 react. / 0 silencer
Selectivity (Szelektivitás/diszkrimináció):
Lényege, hogy egy beállított ID érték alatt nem jelez semmilyen egyéb tárgyat. Tehát ha nem akarjuk, hogy jelezzen vasat, akkor beállítjuk a vas szűrésére és ezután nem fogunk kapni hangot vas találatnál (vannak kivételek, mint pl. vaskarika, nagyobb felületű vas, stb.). A detektor típusoknál általában ismertetve van ez a táblázat, hogy hova kell állítani a szűrést, hogy egy bizonyos anyagot pl. vasat, alumíniumot stb. ne jelezzen a gépünk.
Sensitivity:
A detektorok érzékenysége. Általában teljes értéken vagy csak minimálisan a teljes érték alá visszavéve használjuk. Természetesen minél nagyobbra van állítva annál érzékenyebb a gép. Viszont vannak olyan területek ahol érdemesebb visszavenni az érzékenységből (nagy az elektromos interferencia vagy az ásványi szennyeződés)mivel így meg tudjuk szüntetni illetve mérsékelni tudjuk a külső zavaró jeleket. Így jóval tisztábban és egyszerűbben meghalljuk a tiszta, ásásra alkalmas jeleket.
Target ID:
Céltárgy mutatása azonosító számmal kizárólag a digitális kijelzővel rendelkező detektorokon. Jellemzően minden anyagot egy fajta számmal igyekeznek mutatni a detektorok 00 és 99 közötti skálán. A céltárgyak ezen azonosító számát hívjuk Target ID-nek. Például a vas száma a legtöbb detektoron 00 és 20 közé esik. Soha ne egy konkrét számot várjunk és figyeljünk, hanem egy tól-ig tartományt.
Threshold:
Egy fajta előszűrés a gépen, ami a kis vasszennyeződéseket szűri.
Tones:
A detektor jelzőhangjait jelenti, azaz, hány típusú hangon jelezzen a gép. Ezt általában külön anyagfajtákra állítják be. Például a gép jelezze más hangon a vasat vagy az alumíniumot, ólmot, bronzot, ezüstöt. A hang fajtája függ a talált tárgy méretétől és alakjától is, ezért mindenkinek külön gyakorlat kell hozzá, hogy ezeket megtapasztalja.
Turn On and Go:
Azaz csak bekapcsoljuk a detektort és már indulhat is a keresés. Tehát a gép nem igényel semmilyen beállítást. A belépő szintű detektorok szinte kivétel nélkül ilyenek.
VLF rendszer:
Ezt a fajta rendszert használják a mai modern fémkeresők.
Zero Voltage Transmission (ZVT):
Ezt a rendszert a Minelab a legújabb aranykereső detektoránál, a GPZ 7000-nél alkalmazza. Hátránya, hogy nincs szelektivítása, ellenben egy rendkívül mélyre látó detektort kapunk.